Kas erinevad strateegiad aitavad ruletis võita?

Internet on täis kõiksugu süsteeme, mis lubavad ruletis kõige suuremaid võiduvõimalusi. Tuntakse näiteks Martingale’i süsteemi, Fibonacci strateegiat, euroopa ruleti strateegiat ning progressiivsete panuste strateegiat.

Põhimõtteliselt kõlab igaüks neist väga usutavalt, ent miks kuulame siis ruletis suurtest võitudest nii harva? Kas siis juhuslikkuse printsiipi, mille järgi pallike alati erinevas taskus maandub, saab mõnele süsteemile allutada?

Albert Einstein, kelle nimi pikemaid selgitusi ei vaja, öelnud kord: „Keegi ei saa ruletis (roulette) võita, kui ta just ei pätsa laualt raha ära ajal, mil krupjee ei vaata.” See on küll liialdus, kuna pole ka nii, et keegi poleks kunagi võitnud. Ilmselt soovis Einstein öelda, et pole sellist matemaatilist süsteemi, mis võidu kindlustaks.

Kuigi Einsteinil oli asi selge, on inimesed alati püüdnud õnnejumalannat mõnele strateegiale allutada või halvemal juhul teda petta. Näiteks mõtlesid möödunud sajandi 70ndatel tudengid välja programmi, mis nägi tänu Newtoni seadustele ette, kus pallike peatub. Oma süsteemi järele proovimiseks läksid noored teadlased peidetud arvutitega kasiinosse – ühel oli see kinga sees ja teisel kõhu peal. Ideaalis oleks arvuti pidanud ettenähtava tulemuse korral signaali andma, ent kohe tekkisid tehnilised probleemid ning leidurid polnud arvesse võtnud, et pall ei keerle täiesti loodis pinnal.

Kui arvutid ei tööta, tahaks uskuda teisi süsteeme. Teadjamad mängijad vaatavad muidugi seesugusele algajate optimismile muigega, kuna see võib kiiresti pankrotti viia. Näiteks Martingale’i süsteemi on ühtlasi ka ilmselt kõige kiirem raha tuulde loopimise viis, kuna süsteem näeb ette iga kaotuse puhul oma panust kahekordistada.

On süsteeme, mis ütlevad, et panus tuleb teha korraga paljudele taskutele, näiteks kahekümnele. See garanteerib pidevaid väikseid võite, kuigi pikema perioodi vältel pole sellest kasu. Põhimõtteliselt võib sama hästi panuse teha alati ühele taskule, lootuses, et saate selle tulemuse tihedamini kui tavaliselt.

Vahest kõlab see küüniliselt, kuid on üks reegel, milles võite kindlad olla – kasiino võidab teie arvel igal juhul. Kui see karm tõde teid ei hirmuta, siis võite muidugi ruletimängu nautida ning end õnnejumalanna kätesse usaldada. See ongi vast parem kui süsteemidele loota või Einsteini meetodit proovida.