Hoolimata su vanusest on emaks saamine elumuutev ning see käib kaasas ka mitmete katsumustega. Eriti katsumusterohke võib see olla noorte emade jaoks, kes ei ole rasedust ette planeerinud. Nagu iga elusündmusega on ka noorena lapse saamisel omad eelised ja miinused, millest mõnda vaatleme alljärgnevalt.

Noore ema plussid

  • Mida noorem sa oled, seda rohkem on sul energiat, mis on eriti oluline väikese põngerja kasvatamisel. Paratamatult pead sa ka vähem magama, mis ei ole aga nooruspõlves eriti keeruline.
  • Vanusega väheneb ka viljakusvõime, kuid kui sa saad järeltulija juba varases täiskasvanueas, ei pea sa kartma, et magad maha võimaluse lapsi saada. Noored emad saavad täiel rinnal nautida oma viljakaid aastaid.
  • Kuna noorena on keha palju tugevam, on selles eas kehal palju lihtsam taastuda rasedusest ja sünnitamisest. Ehkki sa ei pruugi kunagi supermodelli keha saavutada, on sul siiski tunduvalt lihtsam püsida vormis.
  • Veel üks oluline eelis, miks paljud naised otsustavadki lapse saada võimalikult varakult, on suhe lapsega. Noore emana suudad sa palju kergemini suhestuda lapse kogemustega ning teist võivad saada lausa parimad sõbrad!

Noore ema miinused

Paraku tuleb arvestada ka mõningate miinustega, mida noored emad võivad kogeda.

  • Sa ei ole finantsiliselt stabiilne – mida noorem sa oled, seda tõenäolisem, et sul ei ole ilmselt veel kõrgelt tasustatud tööd ning seega ei pruugi sul olla ka palju sääste. Seetõttu on võimalik, et oled suuremas rahahädas, kui oleksid siis, kui laps oleks sündinud hiljem.
  • Võid saada negatiivsete kommentaaride osaliseks – noore emana võid kuulda väga palju hukkamõistvaid ja halvustavaid kommentaare. Kuigi nendest ei tasu välja teha, võib see olla siiski väga ebameeldiv.
  • Sul ei ole veel palju elukogemust – kuigi keegi ei tea tõeliselt, kuidas olla hea lapsevanem, kuni selleks pole saadud, on eriti keeruline siis, kui oled veel noor ning pole saanud võimalust elu kogeda. Seetõttu võid avastada end mitmetest kitsikustest, mida muidu ehk poleks tekkinud.

Pea meeles, et emaks saamine ei tähenda, et elu jääb seisma. Sul on veel ees kümneid aastaid, mil saad töötada ja end harida. Noorena lapse saamine võib olla parim asi, mis sinuga eales juhtub, kui sa mõtled sellest niiviisi. Jää rahulikuks, ole kindlameelne ning rühi edasi oma eesmärkide poole!