Lasteaed, mille sa valid, võib aidata su lapsel luua aluspõhja edukaks tulevikuks või hoopis põhjustada tagasilööke. Esimesed lapsepõlveaastad on lapse arengus äärmiselt olulised, mistõttu ei tohiks lasteaeda valida uisapäisa. Kuigi see ülesanne on oluline, ei pea sa kartma. Siin on mõned nipid, millest juhinduda lasteaia valimisel.

Hakka varakult otsima

Teada-tuntult on meil Eestis lasteaiakohtadest pidevalt puudu, mistõttu on eriti oluline hakata otsima varakult. Uuri juba lapse esimese eluaasta ajal erinevate lasteaedade kohta. Vii end kurssi, milline on taotlemisprotsess ning ehk saad sa juba lapse ka panna ootenimekirja. Lasteaia otsimist ei tohiks aga jätta viimasele minutile, kuna siis võib juhtuda, et pead leppima lihtsalt suvalise lasteaiaga.

Otsi lasteaed, mis on kodule võimalikult lähedal

Ehkki on tavaks laps suunata elukohajärgsesse lasteaeda, ei pruugi see sulle meeldida, mistõttu pead otsima teisi variante. Asukoht on siiski oluline – see on lihtsalt praktilisuse ja mugavuse küsimus. Uuri oma tuttavatelt, sõpradelt ja naabritelt muljeid lähedal asuvate lasteaedade kohta või küsi internetifoorumitest lisainfot. Lasteaiaga seotud olevad inimesed oskavad sulle kindlasti rääkida muljeid ning nii on otsustamine lihtsam.

Mine kohale ja uuri ümbrust

Kõige selgema emotsiooni saad siis, kui lähed lasteaeda lähemalt vaatama. Valmistu selleks ette ja varusta end küsimustega, mis aitavad sul pead selgena hoida ning saada täiusliku ülevaate. Võiksid selgeks teha näiteks järgnevad asjaolud:

  • Millised on lasteaiatasud ja erinevad lisatasud, millega peaksid arvestama?
  • Kui palju on lasteaiaõpetajaid terve maja peale kokku? Kas kasvatajad on vastava valdkonna haridusega?
  • Kas lasteaed on soe, puhas ja hästi organiseeritud?
  • Millised on nende kasvatuspõhimõtted? Kas need haakuvad koduse distsipliiniga?

Ära unusta ka enda kõhutunnet. Kui sul ei teki head tunnet lasteaia külastamisel, sulle ei tundu, et laps sobiks teistega hästi või kasvatajad ei tundu meeldivad, võid lihtsalt selle paiga unustada. Lõppude lõpuks peab su laps hakkama seal käima päevast päeva ja seetõttu on oluline, et laps tunneks end mugavalt, oleks kaitstud ja rõõmus ning sa ei peaks tööl olles pidevalt muretsema lapse heaolu pärast.