Rulett läbi ajaloo  

Kasiinomänge mängides ei mõtle me enamasti nende algusaegadele. Vahel näib, et mõni mäng võib olla sama vana kui inimkond. Paljude mängude ajalugu ongi läbipõimitud kõiksuguste lugudega, mis pole sugugi vähemhuvitavad kui mängud ise.

Ka ruleti ajalugu on intrigeeriv ning huvitav. Prantsuse keeles tähendab rulett (roulette) väikest ratast, kuigi selle rattakese päritolu ei ole täiesti selge. Mitmel pool väidetakse, et ruletiratta leiutas 17. sajandil matemaatik Blaise Pascal.

 

Tegemist oli imelapsega, keda haris tema enda isa. Esmalt tegeles ta loodusteaduste ja reaalainetega. Ta leiutas primitiivseid mehhaanilisi kalkulaatoreid, uuris erinevaid aineid ning täpsustas rõhu ning vaakumi mõisteid. Ühtlasi olla ta jõudnud igiliikurit leiutades hoopis ruletirattani.

 

Teistes allikates väidetakse, et ruletiratas võis tekkida Hiinas ning Euroopasse jõudis see dominikaani munkade vahendusel.

 

Ringleb hulganisti lugusid selle kohta, kuidas kellelgi on õnnestunud ruletti mängides oma finantsmured lahendada. 18. sajandi lõpus kasutas Monaco prints Charles ruletti kui vahendit oma kuningriigi rahaliste probleemide lahendamiseks. Küll mitte seda ise mängides. Tänu temale aga võitiski rulett mänguna palju kuulsust.

 

Tõelisteks ruleti “isakesteks” võib lugeda François ja Louis Blanc’e. Kui 1843. aastal Pariisis kõik kasiinod kinni pandi, püüdsid vennad oma kohta kätte võidelda Saksamaa turul. Nad avasid ühes kuurortlinnas väikese kasiino. Mängijate meelitamiseks tegid nad midagi ebaharilikku – võtsid ruletirattalt ära tasku kahe nulliga, tõstes nii mängijate võiduvõimalusi.

 

Kuigi muudatus viidi sisse Saksamaa kasiinos, tuntakse ühe nulliga ruletti prantsuse ruleti nime all.

 

Koos immigrantide vooluga USAsse muutus rulett sealgi populaarseks. Kuigi hasartmängude valdkond oli seal vägagi kontrollitud, levis mäng aina edasi. Kui poleks ruletti, poleks vahest isegi Las Vegast, kuna just rulett on Las Vegase rajamise üks vankumatuid aluseid.

 

Huvitav on see, et originaalset prantsuse ruletti kahe nulliga hakati kutsuma ameerika ruletiks. Vahest seetõttu, et ameerika kasiinod ei olnud valmis ära ütlema kasumist, mida kahe nulliga ruletilauad neile tõid.

 

Ruleti õitseajad olid 20. sajandi viimased kümnendid, mil üle maailma rangeid hasartmänguseadusi pehmendati ning ruletti sai hakata mängima üha rohkemates kasiinodes. Tehnoloogia arenedes automatiseeriti ka ruletilaud, mistõttu ei olnud vaja isegi kasiinotöötaja osavõttu. Praegu jätkab rulett oma võidukäiku aga internetis.