Paljud meist on üles kasvatatud autoritaarse kasvatusviisiga, mis tähendab, et vanemate valikud ja nõudmised põhinesid tihti hirmutaktikal, mitte armastaval lähenemisel. Kahjuks tähendab see, et paljud meist ei tea täpselt, kuidas toetada lapse emotsionaalset arengut. Aitame sind hädast välja! Siin on mõned nõuanded, kuidas vältida, et teed samu vigu, mida ehk tegid sinu vanemad teadmatult.

  • Lase lapsel uskuda, et kõik emotsioonid on vastuvõetavad. Kui laps tunneb hirmu, kurbust või viha, ütleb lapsevanem tihti, et nad ei peaks end nii tundma, sest kõik on hästi. See aga tekitab lapsel arusaama nagu kõik emotsioonid ei oleks õiged ning nad peaksid häbenema või lausa blokeerima oma emotsioone. Tervislikuks emotsionaalseks arenguks peaksid sa just ütlema lapsele, et see on täiesti arusaadav, kui ta tunneb end halvasti.
  • Ära peida lapse eest oma emotsioone. Meile on õpetatud, et kui me tunneme end halvasti või oleme endast väljas, peaksime selle alla suruma ning tegema lapse ees head nägu. On tähtis, et laps saaks näha erinevaid emotsioone ning mõistaks, et kõik võivad end vahel tunda ka halvasti. See aitab lapsel muutuda empaatilisemaks.
  • Ole lapsega aus. Lapsevanemad kipuvad vahel laste jaoks ilustama teatud olukordi, tagamaks, et kõik läheb nende plaani järgi. Näiteks kui laps peab saama arsti juures süsti, on ahvatlus lapsele öelda: “See ei tee haiget”. On aga parem lapsega olla aus ja selgitada olukorda rahulikult. See aitab lapsel oma emotsioone paremini hallata ning toime tulla ka valusate või ebameeldivate olukordadega.
  • Austa lapse emotsioone. Lapsed võivad vahel pealtnäha tühiseid situatsioone puhuda suuremaks, mistõttu tekib kiusatus öelda, et laps rahuneks maha ja saaks tujust üle. Sedasi toimimise asemel mõista lapse kurbust või muid emotsioone ning ole toeks. Isegi, kui emotsiooni põhjustajaks ei olnud oluline sündmus, ei tähenda see, et lapse emotsioonid oleksid vähemtähtsad.

Ükskõik, millise kasvatusstiiliga sind kasvatati, sa saad alati toetada oma lapse emotsionaalset arengut. See on privileeg, millest ei saa kasu ainult su laps, vaid ka sina ise!