Tippsportlased on alustanud lapseeas ning just seepärast soovivad paljud lapsevanemad, et nende võsukesed alustaksid spordiga juba väga varakult. Spordimaailm on väga konkurentsirohke ning mida rohkem harjutada, seda kindlam edu, mistõttu on lapssportlastel ka selge eelis teiste ees. Paraku on intensiivsel spordil ja profispordil omad miinused, mis võivad panna kahtlema selle otsuse tegemise suhtes.

Vigastused juba varajases lapsepõlves

On selge, et lapsed peaksid liikuma palju ja tänapäevasel infotehnoloogia ajastul on raske lapsi nutitelefonidest ning televiisoritest eemal hoida. Profisport on aga hoopis teisel tasandil ning kahjuks võib liiga intensiivne trenn lapsele kaasa tuua rohkelt vigastusi.

Enamus spordiga seonduvaid vigastusi on tekkinud ülepingutamise tagajärjel. Laps soovib oma vanematele rõõmu teha ning on valmis pingutama viimase piirini, mistõttu jääb valu ja ebamugavus tahaplaanile. Kui vigastustele ei pöörata kohe tähelepanu ja ei treenita tasakaalukalt, võivad vigastused hiljem täisealisenagi kimbutama hakata, rikkudes täisväärtuslikku elukvaliteeti. Seepärast on eriti oluline, et laps teeks trenni tasakaalukalt, rahulikult ning katsetaksid erinevaid spordialasid, mis aitab treenida kogu keha.

Liiga palju stressi

Laps võib olla väga andekas, kuid neilt soovitakse tavaliselt väga kõrgetele standarditele vastamist. See tekitab lapsele emotsionaalset pinget ja stressi, kuna ta peab pidevalt vastama ootustele. Soovitud eesmärgi – võitmise – asemel võib laps läbi põleda ning hakata hoopis sportimist vihkama.

Mõne uuringu kohaselt on leitud, et lapsepõlves intensiivselt treeninud inimesed on täisealisena hoopis füüsiliselt täiesti ebaaktiivsed. Õrnema närvikavaga laps võib minna ühest äärmusest teise ning seetõttu on tagajärjeks hoopis hilisem passiivne ja ebatervislik elustiil.

Motivatsioon on alatiseks rikutud

Kui sisendada lapsele juba noores eas, kuivõrd oluline on treenida võitmise nimel, võib see moonutada lapse arusaama eesmärgipõhisest tööst. Lihtsamini öeldes võib juhtuda, et tööle minnes leiab kunagine spordilaps rahuldust ainult rahast, kuid ei oska töötada muudel eesmärkidel, kuna talle on õpetatud “võidu” nimel töötamist.

Mis veelgi enam, vaid 2 kuni 5 lapssportlast 1000 seast saavad hiljem professionaalseteks sportlasteks. Seepärast ei tohiks lapsele õpetada vaid võidu nimel sportimist, vaid sisendada tervislikku eluviisi, mille juurde kuulub aktiivne liikumine.

Võitmine on küll tore, kuid ära sunni lapsele sportimist peale. Lase tal otsustada oma elutee ning kui ta soovib tegeleda profispordiga, ole talle toeks, kuid ära tekita liialt pinget.